hero mini

Ultrasonografia (USG) oraz Elastografia

Ultrasonografia (USG) jest to nieinwazyjna metoda wykorzystująca fale ultradźwiękowe dla uwidocznienia narządów. Pozwala ocenić ich prawidłową morfologię oraz nieprawidłowości w przypadku zmian chorobowych. Stosowana jest w diagnostyce narządów jamy brzusznej, miednicy, klatki piersiowej, również pozwala na ocenę stawów, naczyń tętniczych, żylnych, układu nerwowego u noworodków. 

W Centrum TMS Diagnostyka oferujemy wykonanie badań USG, USG Doppler, USG piersi oraz Elastografię wątroby i piersi. 

 

Na czym polega elastografia wątroby?

Elastografia wątroby jest metodą służącą do oceny stopnia uszkodzenia wątroby i określenia ryzyka wystąpienia jej marskości.

Ultrasonografia jest podstawowym badaniem obrazowym do oceny chorób wątroby. Wprowadzenie innowacyjnych funkcji w badaniu USG, takich jak elastografia fali poprzecznej (SWE) i obrazowanie osłabienia fali (ATI) stanowi przełom w diagnostyce chorób wątroby- włóknienia, marskości i stłuszczeniowej choroby wątroby (SLD).

Elastografia wątroby jest stosunkowo szybkim i bezpiecznym badaniem, które pozwala uniknąć konieczności pobierania tkanki wątroby (biopsji). Jest szczególnie przydatna w monitorowaniu pacjentów z chorobami wątroby, takimi jak: wirusowe zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby czy marskość wątroby.

Przygotowanie do badania jest identyczne jak do badania USG jamy brzusznej.

 

Na czym polega elastografia piersi?

Elastografia piersi to nieinwazyjna metoda obrazowania stosowana w diagnostyce zmian w tkance piersi, zwłaszcza w przypadku oceny guzów piersi. Zamiast oceniać strukturę anatomiczną, elastografia mierzy elastyczność tkanek, co może pomóc lekarzom w odróżnieniu zmian łagodnych od potencjalnie złośliwych.

Elastografia piersi jest często używana uzupełniająco wraz z tradycyjnymi badaniami mammograficznymi i ultrasonograficznymi. Może dostarczyć dodatkowych informacji na temat właściwości guza, co pomaga lekarzom w dokładniejszej ocenie jego charakteru. 

 

Ważne informacje:

  • nie jest wymagane skierowanie od lekarza,
  • trwa od kilku do kilkunastu minut (w zależności od badanego obszaru),
  • opis badania wykonywany jest w trakcie wizyty,
  • badania USG wykonują nasi doświadczeni lekarze,
  • posiadamy nowoczesny sprzęt z pełnym zestawem sond (w tym sondę do badań niewielkich stawów), dzięki czemu możemy uzyskać obrazy stawów, tkanek miękkich i wykonać USG dopplerowskie,
  • badanie jest całkowicie bezpieczne i zgodne z zasadami higieny,
  • w zasadzie nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania

 

 

 

Przeczytaj również