hero mini

Badanie tarczycy – Białystok

Badanie USG tarczycy to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która pozwala na ocenę struktury i funkcji tarczycy. W naszej placówce w Białymstoku wykorzystujemy do tego ultrasonografię (USG), która jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Ponadto osoba zapisująca się na to badanie nie musi się do niego w żaden szczególny sposób przygotowywać, a wyniki otrzymuje natychmiast.

USG tarczycy pozwala na ocenę wielkości, kształtu, struktury oraz ewentualnych zmian patologicznych w obrębie tego narządu. Podczas badania, lekarz diagnostyki obrazowej stosuje specjalny aparat USG, który emituje fale ultradźwiękowe. Fale te odbijają się od tkanek tarczycy i są odbierane przez aparat, tworząc obraz wyświetlany na monitorze. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić tarczycę i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Kiedy wykonuje się badanie tarczycy?

Badanie tarczycy wykonuje się w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Może to być na przykład powiększenie tarczycy, obecność guzków, woli czy też zmian w poziomie hormonów tarczycy. Badanie jest również zalecane osobom, które mają w rodzinie przypadki chorób tarczycy, ponieważ niektóre z nich mogą mieć podłoże genetyczne. Wówczas wskazane jest regularne kontrolowanie stanu tego narządu.

Badanie tarczycy może wskazywać różne nieprawidłowości, takie jak guzki tarczycy, wole, zapalenie tarczycy czy choroby autoimmunologiczne. Może również pomóc w monitorowaniu leczenia chorób tego narządu i ocenie skuteczności terapii. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu, lekarz może również ocenić, czy tarczyca jest prawidłowo ukrwiona. W przypadku wykrycia niepokojących, niepozwalających na postawienie jednoznacznej diagnozy zmian lekarz może zalecić dalsze badania, np. biopsję tarczycy i badanie krwi.

Na czym polega i jak przebiega USG tarczycy?

USG tarczycy to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które wykonujemy w naszym centrum w Białymstoku. Pacjent leży na plecach, a lekarz nakłada na szyję specjalny żel, który poprawia przewodnictwo fal ultradźwiękowych. Następnie specjalista radiolog przesuwa po powierzchni szyi głowicę aparatu USG, obserwując obraz tarczycy na monitorze.

Do badania tarczycy wykorzystuje się specjalny aparat USG. Jest to urządzenie wyposażone w głowicę, która emituje fale ultradźwiękowe i odbiera je po odbiciu od tkanek. Dzięki temu powstaje obraz tarczycy, który jest wyświetlany na monitorze aparatu. W ten sposób lekarz może obejrzeć na bieżąco ten narząd z każdej strony oraz dokładnie sprawdzić, czy nie ma w jego obrębie żadnych zmian.

Czy USG tarczycy jest inwazyjne?

Jak wspomnieliśmy, USG tarczycy to badanie całkowicie nieinwazyjne, które może być przeprowadzane niezależnie od stanu zdrowia pacjenta. Nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, znieczulenia czy wizyt kontrolnych po jego przeprowadzeniu. Jest bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Nie wykorzystuje się w nim promieniowania rentgenowskiego, więc może być powtarzane wielokrotnie bez ryzyka dla zdrowia pacjenta. Dzięki temu może być ono przeprowadzane również w przypadku małych dzieci, kobiet w ciąży lub osób cierpiących na różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Co więcej, w naszej placówce w Białymstoku korzystamy z nowoczesnych urządzeń ultrasonograficznych do USG tarczycy, które zapewniają precyzyjne wyniki. Lekarz w trakcie jego przeprowadzania zapisuje obraz tarczycy z zaznaczeniem na nim istotnych elementów lub ewentualnych zmian, a następnie drukuje je dla pacjenta. Z takim wynikiem można udać się do lekarza prowadzącego, który – w razie potrzeby – podejmie decyzję o dalszych krokach diagnostycznych lub leczeniu.