hero mini
Do pobrania

W sekcji "Do pobrania" znajdziesz niezbędne dokumenty do badań TK, MR oraz biopsji, w tym druki skierowań, ankiet, oświadczenia NFZ i ulotki informacyjne. Kliknij i pobierz, aby być gotowym na wizytę!

Do pobrania
Usługi dodatkowe
  • Znieczulenia
  • Konsultacje lekarskie na podstawie badań z innych ośrodków
  • Duplikat wyniku
  • Inne

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Obraz
  • 20 listopada 2024 r.

Rezonans magnetyczny (MRI) to zaawansowana metoda diagnostyczna, która pozwala na szczegółowe obrazowanie narządów wewnętrznych i tkanek miękkich bez użycia promieniowania jonizującego. Jest to badanie bezpieczne, nieinwazyjne i bardzo precyzyjne. W artykule przybliżymy, jak wygląda procedura rezonansu magnetycznego i na co warto zwrócić uwagę przed badaniem.

Przebieg badania rezonansu magnetycznego

Badanie MRI jest przeprowadzane w specjalistycznym aparacie przypominającym dużą, otwartą tubę, do której wsuwa się pacjenta na ruchomym stole. Podczas badania pacjent leży nieruchomo, a maszyna generuje silne pole magnetyczne i fale radiowe, które pozwalają na uzyskanie szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Czas trwania badania może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od badanego obszaru.

W trakcie badania pacjent słyszy dźwięki przypominające stukot lub szum, co jest normalne i wynika z pracy urządzenia. Dla komfortu pacjenta często oferowane są zatyczki do uszu lub słuchawki z muzyką, które pomagają zredukować hałas. Przed badaniem pacjent może zostać poproszony o zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów, takich jak biżuteria czy zegarek, aby uniknąć zakłóceń obrazu i zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli badanie obejmuje kontrast, pielęgniarka wprowadzi specjalny gadolinowy środek kontrastowy - dożylnie.

Co warto wiedzieć przed badaniem rezonansu magnetycznego?

Przed przystąpieniem do np. rezonansu magnetycznego w Białymstoku należy poinformować personel medyczny o wszelkich implantach metalowych, rozrusznikach serca czy innych urządzeniach na stałe współpracujących z organizmem pacjenta. Pacjenci cierpiący na klaustrofobię powinni zgłosić ten fakt - w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie rezonansu w urządzeniach o otwartej konstrukcji, co może zmniejszyć uczucie klaustrofobii.

Należy pamiętać, że rezonans magnetyczny jest bezbolesny i bezpieczny. Nie wymaga on żadnych specjalnych przygotowań, choć zaleca się unikanie spożywania dużych posiłków tuż przed badaniem, zwłaszcza jeśli ma być wykonane z kontrastem. Warto również przyjść na badanie w luźnym, wygodnym ubraniu, które nie zawiera metalowych elementów.


Powrót