W sekcji "Do pobrania" znajdziesz niezbędne dokumenty do badań TK, MR oraz biopsji, w tym druki skierowań, ankiet, oświadczenia NFZ i ulotki informacyjne. Kliknij i pobierz, aby być gotowym na wizytę!
Do pobraniaUltrasonografia (USG) jest powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną, która pozwala na nieinwazyjne badanie tkanek miękkich ciała. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych można uzyskać szczegółowy obraz tkanek i narządów wewnętrznych. W artykule przedstawimy, które części ciała najczęściej poddawane są badaniom USG oraz w jakich sytuacjach takie badania są zalecane.
Jednym z najczęściej badanych obszarów ciała za pomocą USG jest jama brzuszna. Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę narządów takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona i nerki. Jest to jedno z podstawowych badań wykonywanych w przypadku podejrzenia kamicy nerkowej, stanów zapalnych, guzów czy innych patologii narządów wewnętrznych. USG jamy brzusznej jest także wykorzystywane do monitorowania chorób przewlekłych oraz oceny stanu narządów po urazach.
Często badanym obszarem jest tarczyca. Przeprowadzane przez nas w Białymstoku badanie USG tarczycy jest standardową metodą oceny struktury tego gruczołu, zwłaszcza w przypadku wykrycia guzków, podejrzenia zapalenia czy oceny powiększenia tarczycy.
Ultrasonografia jest także szeroko stosowana w diagnostyce narządu ruchu, w tym stawów i mięśni. Badanie USG stawów pozwala na ocenę struktury chrząstki stawowej, więzadeł, a także na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych czy uszkodzeń, np. w obrębie ścięgien. Jest to niezwykle pomocne w diagnozowaniu chorób reumatycznych, kontuzji sportowych oraz monitorowaniu postępów rehabilitacji.
USG jest także wykorzystywane w badaniach naczyń krwionośnych, w tym tętnic i żył, pozwalając na ocenę przepływu krwi oraz wykrycie ewentualnych zwężeń, zakrzepów czy tętniaków. Badania te, zwane USG Doppler, są szczególnie ważne w ocenie układu krążenia i przy diagnozowaniu chorób sercowo-naczyniowych. Dodatkowo, ultrasonografia jest często wykorzystywana do badania tkanek miękkich, węzłów chłonnych oraz struktur powierzchownych, takich jak piersi, co jest istotne w wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych.