2020

 

 

30 listopada – 06 grudnia 2020 w Białymstoku odbył się już II. Podlaski Tydzień Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych.
W tym roku organizatorzy i prelegenci konferencji ONCOweek skupili się na tematyce leczenia onkologicznego w czasie trwania pandemii COVID-19. Czynnie zaangażowany we współpracę w organizacji konferencji oraz aktywny udział w panelach poświęconych nowotworom płuc był dr n. med. Andrzej Kuźmicz Kierownik Pracowni Tomografii Komputerowej nr 3 TMS Diagnostyka w Białystok. Poruszył on ważne zagadnienie jakim jest „Rola Tomografii Komputerowej w pandemii COVID-19”. Poniżej wypowiedź dr n. med. Andrzej Kuźmicza oraz pełna wersja prezentacji:

„TMS Diagnostyka od początku jest zaangażowana w diagnostyką chorych z Covid19, szczególnie w odniesieniu do zapalenia płuc wywołanego przez SARS-COV2. Wyzwaniom tym podjęła się Pracownia Tomografii Komputerowej nr 3 Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej 14 wykonująca badania pacjentów z Klinik Chorób Zakaźnych i Chorób Płuc.
Już przed pojawieniem się w Polsce pierwszego, potwierdzonego przypadku Covid 19, zainicjowaliśmy i zorganizowaliśmy odprawy z lekarzami oddziałów zakaźnych oraz chorób płuc, przedstawiając możliwości jakie daje badanie Tomografii Komputerowej Wysokiej Rozdzielczości (HRCT) w diagnostyce i różnicowaniu tej choroby. W miarę rozwoju wiedzy i własnego doświadczenia staramy się wciąż poprawiać i wzbogacać nasze raporty z przeprowadzanych badań.
Jednocześnie opracowaliśmy i wdrożyliśmy procedury organizacyjne do minimum zmniejszające ryzyko rozprzestrzeniania choroby, zarówno w odniesieniu do personelu, jak i innych pacjentów. Wprowadziliśmy zmiany w organizacji pracy pracowni wykluczające kontakt chorych z Covid 19 z innymi pacjentami oraz personelem pozostałych jednostek organizacyjnych szpitala. Zastosowaliśmy określony i rygorystycznie stosowany godzinowy harmonogram pojawiania się odpowiednio podzielonych grup chorych tj. w pierwszej kolejności pacjenci z ujemnym wynikiem testu RT-PCR, następnie pacjenci skierowani przez poradnie specjalistyczne i dopiero na końcu chorzy z dodatnim wynikiem testu.
Zakładając, że wszyscy pacjenci są potencjalnie zakażeni, pracownikom pracowni narzucono pracę w środkach ochrony osobistej (ŚOI) w kontakcie ze wszystkimi grupami chorych. Bezpośredni kontakt z chorymi Covid 19 ma wyłącznie technik elektroradiologii i ewentualnie przy badaniach tego wymagających(podanie środka kontrastowego), pielęgniarka. W tych przypadkach pracują oni w pełnym zabezpieczeniu epidemiologicznym. Tak przygotowani przeprowadziliśmy do końca listopada ok. 500 badań chorym zakażonych SARS-COV2 z oddziałów zakaźnych oraz wielu, u których na podstawie wyniku badania HRCT podejrzewaliśmy Covid.
Życząc dużo zdrowia oraz szybkiego opanowania pandemii wirusa SARS-COV2 pozostajemy w razie potrzeb, do Państwa dyspozycji.”

[evp_embed_video url=”http://tmsdiagnostyka.pl/wp-content/uploads/2020/12/Onkoweek-Rola-tomografii-Komputerowej-w-pandemii-Covid-19-1.mp4″ autoplay=”true” loop=”true” class=”fp-slim no-volume” ratio=”0.52″ width=”660″]

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Droga wraz z Firmą TMS Diagnostyka i przy współpracy z podlaskimi przedsiębiorcami co roku w ramach projektu „odbudować rodzinę” wysyła dzieci wraz z rodzicami na wakacje. Mimo ciężkich czasów, w których przyszło nam teraz żyć taki wyjazd odbył się również i w tym roku, a pociąg z rodzinami na pokładzie wyruszył w stronę Jastarni. Jesteśmy przekonani, że wspólny wypoczynek pomógł przezwyciężyć troski i niepokoje, sprawił, że nawet w dobie pandemii rodziny wypoczęły i nabrały sił.

 

 

 

 

 

W dniach 28-30 sierpnia odbył się XIV Europejski Festiwal Muzyczny „Gloria” 2020, było to możliwe dzięki uprzejmości  firmy TMS Diagnostyka, która po raz kolejny zaangażowała się we wsparcie tego wyjątkowego wydarzenia. Impreza powstała w 2007 roku z inicjatywy światowej sławy śpiewaka operowego oraz jego żony, mowa tu o Aleksandrze i Halinie Teliga. Pierwsze siedem edycji Festiwalu odbywały się w Supraślu, w 2014 roku Festiwal „Gloria” na stałe zawitał do Białegostoku. Celem tego wydarzenia jest prezentacja różnych form muzycznych z udziałem solistów śpiewaków, zespołów kameralnych, orkiestr, solistów baletu oraz najbardziej utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia muzyków. Ideą Festiwalu jest popularyzacja światowego dorobku i dziedzictwa kultury muzycznej, szczególnie w zakresie sztuki wokalnej.

 

 

 

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki środkom zebranym podczas 27 Finału WOŚP zaopatrzyła dziecięce szpitale w wysokospecjalistyczne tomografy komputerowe Aquilion Prime SP Canon Medical, było to możliwe dzięki współpracy z Firmą Canon Medical System. Nowoczesne pracownie tomograficzne są dostosowane do potrzeb i szczególnych wymagań estetycznych najmłodszych pacjentów. Niezwykle barwne grafiki ścienne oraz motywy bajkowe umieszczone na aparatach tomografów umilają czas dzieciom podczas badania. Mali pacjenci Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podczas badania TK mogą przenieść się w świat „Dzikiego Zachodu”. „Krainę Dinozaurów” odwiedzą dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie zaś najmłodsi pacjenci Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim udadzą się w podróż po „Podniebnej Krainie”. Jednak nie walory wizualne są główną zaletą tomografów a fakt, że Aquilion Prime SP umożliwia wykonanie badania dzięki użyciu możliwie najniższej dawki promieniowania rentgenowskiego, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższej jakości obrazu. Wypływa z serca do dzieci i chęci zapewnienia im możliwie największego bezpieczeństwa podczas badań TK.

Tomograf Aquilion Prime SP Canon Medical w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

 

 

 

 

 

 

Tomograf Aquilion Prime SP Canon Medical w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

 

 

 

 

 

 

Tomograf Aquilion Prime SP Canon Medical w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z ogromną satysfakcją informujemy, że ukazał się pierwszy polski artykuł na temat zmian radiologicznych w tomografii komputerowej, u chorych na Covid-19, którego współautorem jest nasz kolega z TMS Diagnostyka  dr n med. Andrzej Kuźmicz. Artykuł pt.: „Computed tomography changes in lungs of COVID-19 patients” powstał na podstawie badań przypadków chorych na COVID-19 hospitalizowanych w Klinice Chorób Zakaźnych w Białymstoku. Wyniki badań potwierdzają istotę roli tomografii komputerowej w diagnostyce i leczeniu zapalenia płuc wywołanego wirusem SARS-CoV-2. Artykuł dostępny jest w pełnej wersji pod linkiem https://www.mp.pl/paim/issue/article/15363. Zachęcamy do przeczytania a na ręce autorów składamy gratulacje oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się informacjami na temat pandemii SARS-CoV-2, w szczególności roli jaką pełni diagnostyka obrazowa w przebiegu COVID 19, które na swojej stronie internetowej publikuje dr n med. Andrzej Kuźmicz z TMS Diagnostyka https://kuzmicz.com.pl/covid-19/ . Strona zawiera rzetelne informacje, potwierdzone doświadczeniem Autora oraz danymi literaturowymi, które są na bieżąco uaktualniane.

 

Publikacje naukowe pracowników i współpracowników TMS Diagnostyka w 2020 roku

  1. Moniuszko A, Czupryna P, Swiecicka I, Grześ H, Siemieniako A, Grygorczuk S, Tarasów E, Pancewicz S. Nocardia farcinica as a cause of chronic meningitis – a case report. BMC Infectious Diseases 2020; 20(1): 56.
  2. Berger G, Łukasiewicz A, Grinevych V, Tarasów E, Milewska A. Preoperative imaging of hazard to Internal Carotid Arteries injury ding endoscopic endonasal transsphenoidal surgery. Polish Journal of Surgery 2020; 92(2): 1-7.

 

 

2020-02-06 Ogłoszenie o zakończeniu postępowania konkursowego. TMS Diagnostyka Sp. z o. o. informuje, że postępowanie konkursowe zostało zakończone wynikiem negatywnym. Komisja Konkursowa stwierdziła, że w terminie określonym w materiałach konkursowych nie wpłynęła żadna oferta.

 

2020-01-24 Ogłoszenie o konkursie. Przedmiot konkursu obejmuje udzielanie świadczeń zdrowotnych i/lub pełnienie dyżurów medycznych w Pracowni TK, RTG, USG zlokalizowanej na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w OSTROŁĘCE